Asystent Google - Jak włączyć, poznaj go

Google Asystent to niewielkich rozmiarów urządzenie, które trafiło na rynek dzięki wiedzy i doświadczeniu Google LLC, firmy będącej częścią korporacji Alphabet. Korporacja ta stara się rozwijać nie tylko w internecie, ale również otwierać na rynek innowacyjnych produktów dzięki wiedzy i doświadczeniu związanym z programowaniem sztucznej inteligencji.

Google Asystent
Asystent Google

Oferta Google jest bogata i posiada kilka różnych produktów. Najciekawszym wg mnie jest niewielkich rozmiarów Asystent Google. Na pewno każdy z czytelników posiadających telefon oparty na środowisku Android zna lub chociaż przez pomyłkę zdarzyło mu się włączyć Asystenta Google, któremu można było wydać komendę słownie po naciśnięciu przycisku Home lub wypowiedzeniu hasła "Hey Google."

Wyobraźcie sobie urządzenie, które przypomina trochę budową znany, owalny głośnik USB. Asystent posiada możliwość odtwarzania całkiem dobrej jakości dźwięku – można go wykorzystać także jako głośnik, ale dodatkowo umożliwia zadawanie mu pytań i wydawania poleceń. Dzięki obsłudze kilku użytkowników potrafi rozpoznawać i rozróżniać ich głos. Dla jednych będzie to umilający życie i unowocześniający przestrzeń gadżet, dla innych pomocne i zaawansowane urządzenie np.: do sterowania artykułami gospodarstwa domowego. Z urządzenia tego bardzo chętnie korzystają dzieci, które zachęcone formą rozmowy np.: w języku angielskim, ćwiczą słownictwo i poprawną wymowę.

Zanim rozpoczniemy korzystanie z głośnika musimy go zainstalować. W tym celu (jeżeli jeszcze nie posiadamy), musimy ściągnąć i zainstalować aplikację „Google Home” oraz „Google”. Następnie podłączamy asystenta do gniazdka. Asystent to produkt dedykowany na rynek amerykański – w naszych sklepach dostępna jest więc wersja z gniazdkiem US i przejściówką, którą musimy zastosować aby podłączyć go do naszego gniazdka. Asystent uruchomi się w trybie poszukiwania sieci. Teraz na telefonie lub tablecie otwórz aplikację Google Home. Jeśli nie widzisz instrukcji konfigurowania urządzenia, u dołu po lewej kliknij ikonkę Home (z domkiem) a potem + (Dodaj).

Aplikacja połączy się z urządzeniem - aby korzystać z polskiej wersji trzeba ustawić język polski. W tym celu uruchamiamy aplikację „Asystent Google” w telefonie, wyszukujemy w opcjach „języki asystenta” i zmieniamy na język polski.

 

O co możesz zapytać Asystenta Google?

 

Informacje lokalne

Pogoda: Jaka jest prognoza na dzisiaj? W tym celu możesz pytać zarówno o dowolne miasto, jak  tylko o pogodę – asystent automatycznie poda pogodę w twojej lokalizacji.

Jedzenie: Znajdź pizzerie w pobliżu.

Godziny otwarcia: Czy apteka „Zdrowie” jest jeszcze otwarta?

Nawigacja: Wyznacz trasę do domu.

 

Planowanie dnia

Korki: Jaki jest ruch na drodze do pracy?

Budzik: Możesz wykorzystywać urządzenie jako głosowy budzik ustawiając komendą głosową godzinę o której ma wygenerować sygnał budzika.

 

Umożliwia odtwarzanie multimediów:

Muzyka: Puść jazz, zaśpiewaj piosenkę, odtwórz radio „nazwa radia”.

Podcasty: Odtwórz najnowszy odcinek This American Life.

Wiadomości: Puść wiadomości. Jakie są najnowsze wiadomości?

 

Rozrywka:

Poznaj Asystenta: Czy masz sny? Jaki jest Twój ulubiony kolor? Jak masz na imię?

Gry: Zagrajmy w coś. Zapytaj mnie o coś.

Rozrywka: Opowiedz mi dowcip. Powiedz mi coś ciekawego, zaśpiewaj piosenkę.

Informacje o zwierzętach: Opowiedz mi o żyrafach. Jakie jest zwierzę dnia?

 

Inne przydatne komendy:

Możesz zadawać mu także zadania matematyczne, korzystać z funkcji translatora – prosząc o przetłumaczenie zdania, wyrazu (funkcja słownika) z dowolnego języka

Urządzenie może przeliczyć jednostki: Ile kilometrów ma mila?

Wyszukać informacje na temat dystansu po miedzy punktami na mapie, informacje na temat atrakcji turystycznych czy podać pomysły na letnie wakacje.

Porady z internetu: Jak usunąć z dywanu plamy po winie?

 

Sterowanie inteligentnym domem

z Urządzeniem można połączyć inne elementy inteligentnego np.: klimatyzację, oświetlenie (inteligentną żarówkę), ogrzewaniem, itp.

Wystarczy powiedzieć na przykład: „Włącz światło w kuchni”.

 

 

Kompletną listę komend i możliwości spersonalizowaną z twoim kontem google znajdziesz pod adresem:

 

 

Info z dnia