Bankowość elektroniczna - obrazek bezpieczeństwa PKO BP

Żyjemy w czasach rozpowszechnionej bankowości elektronicznej. Otacza nas też rozwinięty rynek sklepów i aukcji internetowych. Wiąże się z tym wiele udogodnień, ale też i zagrożeń.  Jesteśmy narażeni na różnego rodzaju wyłudzenia i próby przechwycenia dostępu do naszych danych bankowych.

 

Jeszcze niedawno do wykonania przelewu internetowego używano karty kodowej – „zdrapki”, za pomocą której akceptowano płatność z wykorzystaniem strony internetowej - witryny banku. Obecnie wystarczyć może wiadomość SMS z kodem i aplikacja telefoniczna. Ten stan rzeczy stawi pokusę dla cyberprzestępczości. Zatem konieczne są kolejne kroki poprawiające bezpieczeństwo naszych środków finansowych i danych.

 

Obrazek przy logowaniu do PKO BP

PKO BP kilka lat temu wprowadziło do systemu bankowości internetowej zabezpieczenie tzw. „obrazek bezpieczeństwa”. Czym jest ta funkcja i jak działa? Wyobraźcie sobie, że po zakupie „okazyjnie” przedmiotu na jednej z aukcji internetowej otrzymaliście link bardzo podobny do adresu banku. Po jego zatwierdzeniu przekieruje was do strony z logowaniem. Strona wyglądać będzie identycznie do aktualnej strony banku.

Po wpisaniu waszego numeru konta lub loginu pojawi się obrazek. Jeżeli witryna jest bezpieczna, będzie to ten obrazek, który jest waszym identyfikatorem – został wybrany jako charakterystyczny obrazek przypisany do użytkownika. Jeżeli obrazka nie będzie lub będzie inny, to albo pomyliliśmy się wpisując nieprawidłowe dane użytkownika lub będzie to strona wyłudzająca nasze dane – uchronimy się przed podaniem naszego hasła w kolejnym kroku i przekazaniem danych dostępu do naszego konta.

 

Info z dnia
Artykuł dotyczy