Logowanie za pomocą dowodu osobistego

Logowanie za pomocą dowodu osobistego

Za pomocą dowodu osobistego możemy zalogować się do szeregu serwisów państwowych. Ogólnie możemy zalogować się za pomocą dowodu do swojego profilu zaufanego. Więc wszystkie serwisy umożliwiające logowane się za pomocą profilu zaufanego obsługują również logowanie za pomocą dowodu osobistego.

Są to takie serwisy jak np. Platforma Usług Elektronicznych (w skrócie PUE ZUS), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), czy e-PIT (e-Urząd Skarbowy)

Do logowania się za pomocą dowodu osobistego potrzebujemy:

  • dowód osobisty z warstwą elektroniczną (wszystkie nowe dowody)
  • czytnik NFC w telefonie lub komputerze

Jest to bezpieczniejsze logowanie niż wykorzystywanie użytkownika i hasła, gdyż dodatkowo musimy posiadać dowód, a pamiętać musimy tylko 4 cyfrowy PIN do logowania.

Przygotowałem film, gdzie możecie obejrzeć jak takie logowane wygląda:

Jak widzicie logowanie przebiega bezproblemowo, ta opcja może się przydać zwłaszcza jak ktoś zapomni swojego hasła do profilu zaufanego

eDo AppZa pierwszym razem logowanie na pewno trwa trochę dłużej, bo należy pobrać aplikację eDo app, którą nie tylko możemy się logować, ale także podpisywać dokumenty. Oraz przepisać 6-cio cyfrowy numer CAN z dowodu, na filmie mam już zapamiętany co znacznie ułatwia kolejne logowania.

Dajcie znać w komentarzach, czy macie jakieś pytania i czy wykorzystujecie ten sposób.

Info z dnia